2013 rok początkiem Rewolucji

Dietetyczne Rewolucje wystartowały w marcu 2013, a ich pierwszym przystankiem był Wrocław. Blogerów gościł Art Hotel, a warsztaty prowadziła dietetyczka Oleofarm, Donata Gładysz oraz Szef Kuchni Grzegorz Pomietło. W miłej i nieformalnej atmosferze uczestniczy spotkania przygotowywali pyszne i zdrowe sałatki. Prowadzący doradzali blogerom jak łączyć składniki, aby sałatka była smaczna, zdrowa i pięknie wyglądała. W efekcie powstało wiele wyśmienitych kompozycji.

Sałatki stały się motywem przewodnim każdych, kolejnych warsztatów. Wszystkie spotkania kończyły się również w ten sam sposób. Najpierw rozstrzygany był mały konkurs, po którym nagradzani zostawali twórcy 3 najładniejszych, najbardziej zdrowych i najciekawiej skomponowanych sałatkowych propozycji. Następnie wspólnie zasiadaliśmy do stołu, aby zjeść przygotowane kompozycje.

W kwietniu Dietetyczne Rewolucje gościły w Krakowie i Łodzi. W obu przypadkach warsztaty odbyły się w restauracjach Delight hoteli andel’s (andel’s Hotel Kraków oraz andel’s Hotel Łódź). W stolicy Małopolski spotkanie prowadziła dietetyczka Katarzyna Wilkos wraz z Szefem Kuchni Rafałem Kosińskim, natomiast w Łodzi duet stworzyli dietetyczka Monika Czarnota z Szefem Kuchni Mirosławem Jabłońskim.

W Poznaniu Dietetyczne Rewolucje ugościła Restauracja Cucina. Spotkanie odbyło się w maju, a prowadzili je dietetyczka Hanna Głowacka oraz Szef Kuchni Ernest Jagodziński. Podobnie jak w innych miejscach, również tutaj warsztaty przebiegały w miłej atmosferze, a ich uczestnicy mieli okazję poznać właściwości oraz smak soków z linii Vital, oferowanych przez Oleofarm.

Na koniec Dietetyczne Rewolucje dotarły do Warszawy. Blogerzy swoje zdrowe, sałatkowe kompozycje przygotowywali w Restauracji Rozmaryn pod okiem dietetyczki Agaty Wojtkowskiej oraz zastępcy Szefa Kuchni Wiktora Stefańskiego.

W sumie w Dietetycznych Rewolucjach uczestniczyło 82 blogerów oraz 7 dziennikarzy. Spotkania odbyły się w 5 miastach Polski.